Menu
Buy RHS flower show tickets here
Blog Archive

2018 Ordering

Chrysanthemums

E-Books

News

Next Post Previous Post

British National Carnation Society Summer Show - Part 1

Saturday, 17 July 2004

Bell Plantation Garden centre, Towcester
17 July 2004

1
Silver Medal, Best Bloom
Vic Borrett, Thrapston
Division A
 
2
First Prize
Maurice Woodfield, Stratford Upon Avon
Division A
Variety
Crompton Princess  
2
Third Prize
I Mace, Treorci
Division A
Variety
Joannes Highlight  
3
First Prize
N Smith
Division A
Variety
Annie Claybourne  
4
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
Variety
Aicardi  
5
First Prize
Maurice Woodford
Division A
Variety
Seedling  
6
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
Variety
Seedling  
7
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
Variety
Claire  
9
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
Variety
Peach Delight  
11
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
 
11
Second Prize
Ivor Mace
Division A
Variety
Schubert  
12
First Prize
Ivor Mace
Divsion A
Variety
Clara  
13
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
 
14
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
Variety
Judy Ann  
15
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
Variety
Falcon  
16
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
Variety
Florentine Franklin  
16
Secon Prize
Ivor Mace
Division A
Variety
Kristina  
17
First Prize
Maurice Woodfield
Division A
Variety
Aicardi  
17
Third Prize
Ivor Mace
Division A
Variety
Bobs Highlight  
18
First Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
John Faulkner  
18
Second Prize
Ivor Mace
Division B
Variety
Delphi  
19
First Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
Emma West  
21
First Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
Emma West  
Aicardi  
22
First Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
Seedling  
23
First Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
Seedling  
23
Second Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
Seedling  
24
First Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
Claire  
26
First Prize
Vic Borrett
Division B
Variety
Audrey Robinson  
Crompton Classic  
27
First Prize
Ivor Mace
Division B
Variety
Schubert  
29
First Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
Daydream  
33
First Prize
Vic Borrett
Division B
Variety
Joannes Highlight  
Fragrant Ann  
Cream Sue  
33
Second Prize
Maurice Woodfield
Division B
Variety
Seedling  
33
Third Prize
Ivor Mace
Division B
Variety
Bobs Seedling  
38
First Prize
Vic Borrett
Division D
Variety
Unknown  
41
First Prize
Maurice Woodfield
Division E
Variety
Seedling  
42
First Prize
Vic Borrett
Division D
Variety
Camilla West  
47
First Prize
Maurice Woodfield
Division F
Variety
Seedlings  
48
First Prize
Vic Borrett
Divistion F
Variety
Audley Robinson  
Crompton Classic  
48
Second Prize
Jim Linell
Division F
Variety
4 x Audrey Robinson  
1 x Cropmton Classic  
48
Third Prize
Ivor Mace
Division F
Variety
Athletic Schubert  
50
First Prize
Maurice Woodfield
Division G
Variety
Seedling  
51
First Prize
Doug Cottam, Colne
Division H
Variety
Olivia Newby  
52
First Prize
N Smith
Division H
Variety
Oakwood  
Clara  
Boole  
53
First Prize
N Smith
Division H
Variety
Cherly  
Houndspool  
56
First Prize
N Smith
Division H
Variety
Marina Johnson  

 

Posted by: mail@ivormace.com at 00:30

Next Post Previous Post