Menu
Buy RHS flower show tickets here
Blog Archive

2018 Ordering

Chrysanthemums

E-Books

News

Next Post Previous Post

National Vegetable Society Welsh Branch Championships

Sunday, 29 August 2004

Held in conjunction with Margam Show
29 August 2004

NVS 1- Collection of 6 veg
1st Prize
John Branham
Variety
Carrots New Red Intermediate  
Potatoes Harmony  
Parsnips Gladiator  
Onions Kelsae  
Celery Evening Star  
NVS 1 - Collection of 6 veg
2nd Prize
Jim Thompson
 
NVS 2 Parsnips
1st prize
Andrew Jones
Variety
Gladiator  
NVS 2 Parsnips
2nd Prize
Jack Arowsmith
 
Class NVS 3 - Carrots long pointed
1st Prize
Andrew Jones
Variety
New Red Intermediate  
Class NVS 3 - Carrots long pointed
2nd Prize
Derek Price
 
Class NVS 4 - Potatoes White
1st Prize
John Shugar
Variety
Winston  
Class NVS 4 - Potatoes White
2nd Prize
Medwyn Williams
 
Class NVS 5 - Potatoes Coloured
1st Prize
Bob Oliver
Variety
Kestrel  
Class NVS 5 - Potatoes Coloured
2nd Prize
Andrew Jones
 
Class NVS 6 - Carrots other than long
1st Prize
Jack Arrowsmith
Variety
Gringo  
Class NVS 6 - Carrots other than long
2nd Prize
Sherrie Plumb
 
Class NVS 7 - Beet long
1st Prize
Jack Arrowsmith
Variety
Long Black  
Class NVS 7 - Beet long
2nd Prize
Medwyn Williams
 
Class NVS 8 - Celery
1st Prize
John Branham
Variety
Evening Star  
Class NVS 8 - Celery
2nd Prize
Graham Fletcher
 
Class NVS 9 - Runner Beans
1st Prize
Jack Arrowsmith
Variety
Stenner  
Class NVS 9 - Runner Beans
2nd Prize
Andrew Jones
 
Class NVS 10 - Blanch Leeks
1st Prize
Glyn Jones, Caerphilly
Variety
Welsh Seedling  
Class NVS 10 - Blanch Leeks
2nd Prize
Paul McLeod
 
Class NVS 11 - Tomatoes
1st Prize
Derek Aldred
Variety
Cedrico  
Class NVS 11 - Tomatoes
2nd Prize
Richard Curtis
 
Class NVS 12 - Cauliflower
1st Prize
Mark Winder
Variety
Amerigo  
Class NVS 12 - Cauliflower
2nd Prize
J N Robinson
 
Class NVS 13 - Peas
1st Prize
Jim Thompson
Variety
Show Perfection  
Class NVS 13 - Peas
2nd Prize
Gareth Cameron
 
Class NVS 14 - Cucumbers
1st Prize
Andrew Jones
Variety
Carmen  
Class NVS 14 - Cucumbers
2nd Prize
Alan Hopkins
 
Class NVS 15 - French Beans
1st Prize
Mark Winder
Variety
The Prince  
Class NVS 15 - French Beans
2nd Prize
Ray Bassett
 
Class NVS 16 - Onions under 250gms
1st Prize
R Jackson
Variety
Tasco  
Class NVS 16 - Onions under 250gms
2nd Prize
 
Class NVS 17 - Onions over 250 grams
1st Prize
Ivor Mace
Variety
Derek Raw Strain  
Class NVS 17 - Onions over 250 grams
2nd Prize
John Branham
 
Class NVS 18 - Shallots pickling
1st Prize
Sherrie Plumb
Variety
Hative de Niort  
Class NVS 18 - Shallots pickling
2nd Prize
Ray Bassett
 
Class NVS 19 - Shallots Large
1st Prize
Don Owen
Variety
Hative de Niort  
Class NVS 19 - Shallots Large
2nd Prize
Andrew Jones
 
Class NVS 20 - Collection of Onions
1st Prize
Andrew Jones
Variety
Kelsae  
Marco  
Hative de Niort  
Class NVS 20 - Collection of Onions
2nd Prize
John Oliver
 
Class NVS 21 - Collection of 3 kinds of vegetables
1st Prize
Jim Thompson
Variety
Cauliflower Sidney  
Carrots Gringo  
Parsnips Gladiator  
Class NVS 21 - Collection of 3 kinds of vegetables
Joint 2nd Prize
 
Class NVS 21 - Collection of 3 kinds of vegetables
Joint 2nd Prize
 
Class NVS 22 - Collection of 5 dishes
1st Prize
Medwyn Williams
Variety
Tomato Goldstar  
Carrot Gringo  
Beet Pablo  
Potato Malin  
Onion Carlos  
Class NVS 22 - Collection of 5 dishes
2nd Prize
Don Owen
 
Class NVS 23 - Beetroot
1st Prize
W.J. Morgan
Variety
Pablo  
Class NVS 24 - Tomato (Novice)
1st Prize
David Jones
Variety
Cedrico  
 

 

Posted by: mail@ivormace.com at 00:00

Next Post Previous Post