Menu
Buy RHS flower show tickets here
Blog Archive

2017 Ordering

Chrysanthemums

E-Books

News

Newer Older

Royal Welsh Show

Sunday, 01 May 2005

I enjoyed The Royal Welsh Show.  I took carnations and miniature roses, but the most enjoyable part was being part of the National Vegetable Society Welsh Branch team that put up a 16ft display of vegetables.  It was their 10th consectutive Gold Medal but better still the display was awarded the best overall exhibit in the trade section.  What a wonderful team our members are.

I spent the morning watering my chrysanthemums and carnations and it was gone 2pm when I managed to leave, I left my roses behind but fortunatly I remembered half way up the Rhigos mountain road, so I had to go back for them.  Then when I got onto the Brecon Beacons road the A470, there was a terrible accident which nessesitated closing the road.  It meant turning arround and going back to Merthyr Tydfil and going via Pontsticil resevoir, Talybont on Usk then Brecon. 

One of our Ynyswen Gardening Club members Ron Jones took the NVS Silver Medal for the best dish with his Winston potatoes.  What an achievement.  Ron is one of our more recent exhibitors and he hit the jackpot with 4 firsts.

 

Dedicated Members stand proudly by the Welsh Branch display.

Ron Jones                                                        Gareth Davies's vase of Tickled Pink               Best bloom in the roe section was Gareth Davies's Bobby Charlton

             

Mr Rowlands superb dish of soft fruit.                                                                                    Mike Thompsons box of miniature roses 'Joy'

         

My Athletic Schubert                                            My bowl of 9 miniature roses

        

 

Posted by: ivormace@hotmail.com at 00:00

Royal Welsh Show - Part 1

Sunday, 01 May 2005

1st
J Thompson
 
Silver Gilt Medal
Welsh Fuchsia Societies with Clayton Radford
 
 
 
Deva Orchids
 
Gold Medal
Abrex Nurseries
 
Gold Medal
Two Plants
Liliums
 
Shades
East Yorkshire
 
Gold Medal
Dibleys Nurseries
Streptocarpus & Houseplants
 
Gold Medal
Pember Oak Nurseries
 
Coldeg Sirgar
Camarthenshire College
 
 
 
Coleg Pencoed
Pencoed College
 
Welsh Branch NVS
 
Welsh Branch NVS
 
Welsh Branch NVS
 
2
1st & Special Award
Mrs D Furneaux
 
2
3rd
Mrs D Ayling
Of Fruit and Foliage
 
7
1st
Dilys Ayling
Down the garden path
 
8
1st
Dilys Ayling
Tales of the river bank
 
8
2nd
Mrs A Hughes
A Midsummer Nights Dream
 
9
1st
D Ayling
 
14
1st
Mr E W Evans
 
14
2nd
Mr B Evans
 
14
3rd
Mr T M Jones
 
15
1st
Mr E W Evans
 
16
1st
Mr E W Evans
 
16
2nd
Mr T M Jones
 
17
1st
Mr E W Evans
 
17
2nd
Mr B Evans
 
17
3rd
Mr M Thompson
 
18
1st
Mr E W Evans
 
18
2nd
I Mace
Variety
David Mace  
2 Len Mace  
18
3rd
Mr D Davidson
 
19
1st
Mr E W Evans
 
19
2nd
Mr T M Jones
 
20
1st
Mr B Evans
 
20
2nd
Mr E W Evans
 
20
3rd
Mr T M Jones
 
21
1st
Mr G Davies
 
21
2nd
Mr B Evans
 
21
3rd
Mr E W Evans
 
22
1st
Mr E W Evans
 
23
1st
Mr I Mace
 
23
2nd
Mr M Thompson
 
23
3rd
Mr E W Evans
 
24
1st
Mr B Evans
 
24
2nd
Mr M Thompson
 
24
1st
Mr I Mace
 
25
1st
Mr I Mace
 
25
2nd
Mr M Thompson
 
25
3rd
Mr B Evans
 
26
1st
Mr B Davies
 
30
1st
Mr E Pugh
 
31
1st
Mr G Davies
 
39
1st
R & L Evans
Best Exhibit
Variety
Taratah Ruby  
Gwyneth  
41
1st
Mr R Thompson
 
41
2nd
Mrs F Chelley
 
41
3rd
Mr W T Goode
 
41
4th
Mr A G Davies
 
41
I Mace
 
60
1st & Special Prize
Mr & Mrs C B Chislett
 
60
2nd
Mr S Smith
 
60
3rd
Mr D Davies
Clwyd
 
61
1st & Bronze Award
S E G Smith
 
69
1st & Champion
Mr C Maisey
Variety
Stenner  
Show Perfection  
70
1st
Mr D Owens
 

 

Posted by: mail@ivormace.com at 00:00

Daffodil Show 2005

Saturday, 16 April 2005

Warwick
17 April 2004

12 Blooms
Using 3 Divisions
 
1st Prize
Roger Braithwaite
 
12 Blooms
2nd Prize
 
Clive Postles
Variety
Astrids Memory  
Roy Tudor
Variety
Bell Song  
Best Division 4
 
Variety
Crowndale  
12 New Seedlings
1st Prize
Clive Postles
 
Best Division 1
Derek Bircumshaw
Variety
Ormbersley  
Best Division 3
Derek Bircumshaw
Variety
A Clive Postles Seedling  
 
Variety
Evesham  
12 Blooms
John Peace
 
3 Mixed Blooms
1st Prize
Len Mace
 
Best Division 4
John Peace
Variety
Crowndale  
Miniature section
 
 
 
 
 
 
 
Variety
Clive Postles Seedling - Veronica Pauline  
Named for Jack Gilbert
Variety
Clive Postles Seedling - Veronica Pauline  
Named For Jack Gilbert
 
3 blooms
3rd Prize
Ivor Mace
Ivors Only Prize!!!
Variety
Fragrant Rose  
 
Variety
Ormbersley  
Ron Scamps
Variety
Perdridda  
12 Blooms
1st Prize
Roger Braithwaites
 
6 Yellows
1st Prize
Roger Braithwaites
 
Ron Scamps stand 

Can you spot the three chrysanthemum growers??!!
 
3 Vases
 
 
6 White
1st Prize
 

 

Posted by: mail@ivormace.com at 00:00

RHS National Daffodil Show

Tuesday, 12 April 2005

London
12 April 2005

1st
Roger Braithwaite
6 blooms with orange or red in the core
 
2nd
Roy Tudor
Variety
Gold Convention  
Unique Golden Aura  
98
1st
Derek Bircumshaw
12 varieties from at least 3 D
 
98
3rd
John Peace
12 Blooms
 
98
3rd
John Peace
 
99
1st
John Peace
 
John Peace
 
101
1st
Julian Woodrow
 
1st
John Peace
 
3rd
Ivor Mace
 
1st
John Peace
 
132
1st
Peter Booker
Division T
 
135
1st
Doug Cottam
Colne
 
139
1st
 
139
2nd
 
Clive Postles
 
Clive Postles
 
Best bloom in show and best Div 2. 44-88
Clive Postles
 
John Peace
Best Div 3 and Best Reserve Bloom
Variety
Moon Shaddow  
2nd
Roger Braithwaite
 
Roger Braithwaite
Best Div 1
Variety
Silent Valley  
Society Exhibit
1st
North Manchester
Bar Top
 
   

 

Posted by: mail@ivormace.com at 00:00

Daffodil Show 2005

Tuesday, 05 April 2005

RHS Hall Westminster

05 April 2005

1st
Roy Tudor
 
3rd
J Godard
 
1st
Roger Braithwaite
12 blooms
 
Best Bloom in Novice Classes
R Tudor
Variety
Gay Kybo  
R McCaw
H Com
 
1st
Roy Tudor
 
189
I Mace
 
110
1st
B Duncan
 
110
2nd
I Mace
Variety
Gold Convention  
Silent Valley  
Camelot  
132
3rd
I Mace
Variety
Golden Aura  
189
2nd
Colin Gilman
 
 

 

Posted by: mail@ivormace.com at 00:00

Newer Older